Správný výběr lyžařské helmy

Lyžařská helma by měla být nedílnou součástí výbavy každého lyžaře. Vybrat vhodnou přilbu je jeden ze základních problémů, před kterými stojí začínající i pokročilejší lyžaři. I když jste sebelepší lyžař, neměli byste jezdit bez helmy. Nikdy nevíte, kdy do vás na sjezdovce někdo vrazí. Lyžařskou helmu v takovém případě určitě oceníte.

Základní typy lyžařské přilby

  • Sjezdové přilby - někdy též zahrnuty pod pojem lyžařské helmy. Mají vrchní skelet, který zasahuje až na uši a jsou vybaveny závity pro připevnění chrániče na bradu. Tuto helmu s chráničem brady oceníte hlavně při jízdě v brankách.
  • Snowboardové přilby - někdy označované jako "freeridové helmy" mají oproti sjezdovým helmám uši kryté měkkým materiálem. Tyto kryty uší u helmy jsou často odepínací a snowboardové helmy jsou tak pro lyžaře nebo snowboardistu pohodlnější.
  • Integrované přilby - někdy označované jako "integrální helmy". Mají chránič brady integrovaný do helmy - tj. napevno spojený se skeletem helmy. Tyto helmy jsou určeny především pro náročné lyžaře, kteří při skicrossu a podobných disciplínách často riskují. Integrovaná helma je pro běžného lyžaře spíše nevhodná, vzhledem k vysoké váze.

Lyžaři preferující pohodlí při jízdě zvolí pravděpodobně helmy snowboardové, pro náročnější lyžaře preferující pevné držení helmy na hlavě jsou určeny přilby sjezdové. Sjezdová helma je bezpečnější než snowboardová helma.

Lyžařská helma musí dobře padnout

První známé pravidlo je, že vám musí přilba padnout. Nesmí tlačit ani nesmí být velká. Důležitý je také tvar přilby. Lyžařská helma by prostě měla být pohodlná, aby nezkazila radost z celodenního lyžování. Nikdy byste neměli mít odkryté celé čelo. Vzdálenost mezi obočím a přilbou nesmí přesáhnout 2 cm.

Důležité také je, aby přilba měla dostatek odvětrávacích otvorů. Lyžování s upocenou hlavou není příjemné. Odvětrávací otvory jsou buď celé odkryté, což je nevýhoda při silném větru, anebo uzavíratelné.

Přilbu si zkoušejte s lyžařskými brýlemi, ať už s vlastními anebo zrovna koupenými v prodejně. Ne každé brýle jsou kompatibilní s lyžařskou přilbou. Brýle by vám neměly sjíždět na nos a ani mezera mezi brýlemi a přilbou není vyhovující. Jednou z výhodných vlastností je také odnímatelná výstelka uvnitř přilby, ale v některých případech se uvnitř shrnuje, což může zamezit pohodlí.

Všechny helmy, které jsou u nás v prodeji, musí vyhovovat normě EN1077 a musí být také označeny štítkem.

V příštím článku si podrobněji rozebereme výběr helmy pro malé lyžaře.

 

Používáte lyžařskou přilbu? Jaké máte zkušenosti?

Správný výběr lyžařské helmy patří do témat
  • Helma kianid1357 11.12.2010 23:44:19

    Při koupi helmy jsme si nechali poradit od odborníka a ještě nám poradili přímo v obchodě takže jsme spokojený.

  • Helmy josifek 11.12.2010 20:18:42

    Kupovali jsme ve specializovanych obchodech a udelali jsme myslim dobre. Helmy sedi a jsou na noseni prijemne.Uvazuji i o novince ochrannem limci pro cyklisty ci chodce, kterou vyvinuli ve Svedsku.


Zimní sporty patří do témat

Adresář

Poradna na téma Zimní sporty

Diskutujte na téma Zimní sporty

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku