Kdy učit děti lyžovat?

Děti touží po zasněžených horách stejně jako dospělí. Je jen otázkou vhodného načasování, motivace a přístupu, jak rychle se nám podaří zvládnout začátky. Po zvládnutí prvních krůčků je sjíždění zasněžených plání většinou samo o sobě dostatečnou motivací a děti nemusíme nutit.

S lyžováním, resp.s výukou dítěte lze začít zhruba od tří let. V tomto věku bývá dítě většinou připraveno fyzicky, ale nemusí být psychicky. Často ještě nemá z lyžování požitek, nerozumí některým pokynům a nemůže je tak splnit. Odborníci se většinou shodují, že ideální věk je okolo 4 let věku dítěte. Je ovšem velmi důležité posuzovat schopnosti a možnosti dítěte individuálně – každé dítě je jiné. Je proto hlavně na zvážení rodičů, kdy s výukou dítěte začnou.

Začátky lyžování

 • Nejdříve si dítě musí zvyknout na lyžařské boty a lyže. V závislosti na věku by pak mělo být schopno si nazout a vyzout boty a nasadit lyže.
 • Pro začátek je třeba volit pouze mírné svahy. Mělo by to být klidnější místo, kde nehrozí srážka s jiným lyžařem nebo dětmi na saních, bobech a podobně.

 • Nejdříve se dítě naučí držet rovnováhu, sjíždět z kopečka dolů. Postupně ho můžete naučit přenášet váhu, oblouky a další.

 • Dítěti je nutno všechno ukazovat, aby lépe pochopilo, co má dělat. Je asi důležité myslet na to, že by se dítě při výuce nemělo nudit. Je proto fajn vymýšlet různé hry, odměňovat ho, chválit.

Lyžařská škola

 • V lyžařských školách děti začínají s výukou na mírném svahu, který je doplněn vlekem a dalšími pomůckami.

 • Instruktor má k dítěti jiný přístup než rodič, což je pro výuku velkým přínosem. Navíc zná přesný postup učení. Brzy také pozná možnosti a schopnosti dítěte a dle nich může výuku přizpůsobit.

 • Přínosem školy je i to, že dítě se od začátku učí správnou techniku.
 • Důležitá je volba, zda se bude dítě učit individuálně či ve skupince. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Vždy záleží na povaze dítěte – zda je pro něj kolektiv stejně starých dětí přínosem a nebo se více naučí při individuálním přístupu apod.. Někdy je fajn kombinace obou výuk.

Vybavení malého lyžaře

Při výběru vybavení pro malého lyžaře je hlavně důležité dbát na jeho bezpečnost. Přilby jsou dnes již samozřejmostí.

Taktéž je nutné zvážit, zda pořídíte nové vybavení, nakoupíte v bazaru a nebo si věci půjčíte v půjčovně. Při rozhodování se zřejmě budete řídit tím, kolik dní na horách strávíte, resp. jak často budete lyžovat. Ještě je třeba připomenout, že vybavení pro dítě se většinou obměňuje za cca 1-2 roky (záleží na tom, jak rychle dítě roste).

Dítě by taktéž mělo mít dobré oblečení. Zpočátku bude zřejmě často padat, takže se vyplatí nepromokavá kombinéza nebo komplet. Výborné je taktéž kvalitní funkční prádlo (prádlo odvádí pot z pokožky do dalších vrstev, zabraňuje pocitu mokra, vlhkosti a tím i prokřehnutí).

Při výuce dítěte je nutná trpělivost. Dítě musí být motivováno, aby ho učení bavilo a spolupracovalo. Pokud dítě pláče, nespolupracuje, výuku odložte na další den. Jinak by se totiž mohlo stát, že si lyžování znechutí.

V kolika letech jste se učili lyžovat vy? A kdy jste poprvé na svah postavili svoji ratolest?

Kdy učit děti lyžovat? patří do témat
 • olga.polka 28.06.2016 10:07:08

  Nevite zda se da nejak nechat dite naucit lyzovat v lete v nejakem kurzu a pak v zime uz trajdat na horach?

  • Re: Andrea 29.06.2016 15:55:42

   Ja myslim ze kamaradka ted o necem takovem povidala, zeptam se ji nicmene jako napad mi to prijde efektivni velmi

   • Re: Re: olga.polka 30.06.2016 13:17:41

    Jo prosim zeptejte se docela by nam to pomohlo. Nejlepsi by to bylo v praze treba nebo nekde v okoli.

    • Re: Re: Re: Andrea 19.07.2016 14:25:41

     tak se muzete mrknout tady naty strankyhttp://www.freestylekolbenka.cz/ vse je to zde napsane :)))snad se zalibi a vyzkousite to

     • Re: Re: Re: Re: olga.polka 21.07.2016 17:03:17

      moc dekuji i za odkaz :) divala jsem se a moc by se nam to libilo :)

 • marti 30.09.2013 15:43:19

  Celkem dobrý článek.

 • první lyže Jana 23.12.2009 21:07:34

  My postavili naši malou ve dvou letech a třech měsích, moc nadšená z toho nebyla, spíš vyděšená, takže jsme to nechali na příští rok a to už bylo super, takže si myslím, že kolem těch tří let je to ideální.


Zimní sporty patří do témat

Adresář

Poradna na téma Zimní sporty

Diskutujte na téma Zimní sporty

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku